Ajankohtaista

Henri Permanto jatkaa Joensuussa

25-vuotias takamies-laituri Henri Permanto ja Kataja Basket ovat sopineet kaudesta 2026-27, joka on näillä näkymin Kotkan Peli-Karhujen kasvatille jo neljäs Joensuussa, seitsemäs Korisliigassa. Sopimuksessa on ulkomaanoptio.

Sopimus mahdollistaa pelaajan siirtymisen ulkomaille 30.6.2026 mennessä.

Permanto siirtyi Kouvolan Kouvoista Katajaan kesällä 2023. Ensimmäinen ja toinen vuosi Joensuussa toivat tullessaan sekä uran ensimmäiset kansainväliset seurajoukkueottelut että kaksi Korisliigan välieräpaikkaa ja niitä seuranneet (tappiolliset) pronssiottelut. Jatkosopimus syntyi viime vuoden huhtikuussa. Kesällä Permanto edusti Suomea Haastajamaajoukkueen riveissä Saksassa pidetyissä universiadeissa.

Parhaillaan käynnissä oleva kausi on ollut tilastojen valossa kaksi edellisottelua keskivartalovaivojen vuoksi huilanneen pelaajan uran paras. 25 ottelussa peliaikaa on tullut keskimäärin 27 minuuttia muiden tilastojen näyttäessä lukemia 9,1 pistettä, 4,0 levypalloa ja 1,6 koriin johtanutta syöttöä. Ottelukohtainen teholukukeskiarvo, 8,6, on uran korkein.

Päävalmentajana jatkava Petri Virtanen näkee 197-senttisen Permannon kehittyneen myös henkisellä puolella.

– ”Henkka” on ottanut valtavia askelia eteenpäin ja on erityisen hienoa huomata, että hän omaa myös tietynlaisia johtajuuspiirteitä. Ne eivät ole suomalaiselle pelaajalle aina kovinkaan yleisiä, mutta ”Henkalle” on luontaista tsempata muita vaikeillakin hetkillä ja johtaa esimerkkiä näyttämällä.

– Tässä kohtaa sopiminen jatkamisesta Katajassa on hyvä ratkaisu, hän näkee.

– Mielestäni olen ottanut steppejä eteenpäin, mutta varsinainen läpimurto on tekemättä. Tavoitteena on saada lisää tasaisuutta otteisiin, se olisi kaikista tärkeintä.

Katajan puolivälierävastustaja tulee joukosta Vilpas, Kauhajoki, KTP, Tapiolan Honka. Jos Permanto saisi päättää, Kataja kamppailisi välieräpaikasta Kauhajokea vastaan.

– Hieman hassua todeta noin, mutta Kauhajoki kärsii poissaoloista, joten siksi se. Toisaalta ajattelen niinkin, että vastustajalla ei ole mitään väliä, sillä kun saamme kaikki ukot mukaan, voimme voittaa kenet tahansa.

Henri Permanto on Kataja Basketin toinen sopimuspelaaja kaudelle 2026-27. Takamies Joonas Timonen sopi jatkosta helmikuussa. Petri Virtasen apuna valmennuspuolella jatkaa Teemu Turunen.

Henri Permanto pähkinänkuoressa

Syntymäaika: 05.03.2001
Pituus/cm: 197
Paino/kg: 88
Pelipaikka: 2-3
Kasvattajaseura: Peli-Karhut Kotka
Seurat, joita edustanut: Kataja Basket (Korisliiga, FIBA Europe Cup), Kouvot/Korikouvot/Kouvot Akatemia Kouvola (Korisliiga, Miesten 1. Divisioona A, juniorisarjat), KTP-Basket Kotka (juniorisarjat), Peli-Karhut Kotka (juniorisarjat)
Kausi 2026-27 Korisliigassa: 7.
Kausi 2026-27 Kataja Basketissa: 4.
Korisliigan yhden ottelun piste-ennätys: 26 (Kataja Basket vs Tapiolan Honka 30.12.2024)
Kaudet kansainvälisissä seurajoukkuekilpailuissa: 1
Kansainvälisten seurajoukkuekilpailujen yhden ottelun piste-ennätys: 9 (Kataja Basket vs Legia Warszawa 08.11.2023 – FIBA Europe Cup)
Juniorimaaottelut: 5
Haastajamaajoukkue-ottelut: 9
A-maaottelut: –

Henri Permannon pelaajakortti

 

« Takaisin