Ajankohtaista

Kataja Basketin välierärypistys on ennenkokematonta Korisliiga-historiaa

Joensuulaisten laidasta laitaan aaltoillut Korisliiga-kausi 2025-26 huipentuu lauantaina alkavaan loppuottelusarjaan Salon Vilpasta vastaan. Liigan 52-vuotisessa pudotuspelihistoriassa ei ole koskaan aiemmin ylletty loppuotteluihin runko-/jatkosarjojen sijalta seitsemän. Matka tähän pisteeseen on ollut värikäs ja täynnä tunteita niin seuran sisällä kuin kannattajienkin keskuudessa.

Hieman ennen kauden alkua uutisoitiin loukkaantumisesta loppuvuoteen 2025 toipuvan Thomas Tumban liittymisestä joukkueeseen. Päävalmentaja Petri Virtanen luotti uudistuneeseen ryhmäänsä, jossa etenkin tuoreelle tuttavuudelle Max Besselinkille oli kaavailtu merkittävää roolia kotimaisten pelaajien rotaatiossa. Mutta kuinkas kävikään: Besselink loukkaantui vakavasti jo toisessa liigaottelussa ja kausi jäi kesken. Kun muitakin poissaoloja alkoi kertyä, käänsi seura- ja valmennusjohto katseensa pelaajamarkkinoille. Haaviin jäikin ns. iso kala, kun Susijengi-takamies Henri Kantonen teki aluksi määräaikaisen, lopulta koko kauden mittaisen sopimuksen Katajan kanssa.

Jo lokakuun lopulla oli seuraavien suurten päätösten vuoro, kun sekä kovia pistelukemia tehtailleen Jayden Taylorin että takamies Jaquan Carlosin sopimukset irtisanottiin. Tästä aiheutunut savu ei ollut vielä kunnolla laskeutunut, kun kokenut Antti Kanervo palasi 11 vuoden tauon jälkeen Joensuuhun ja sinivalkoisiin. Likipitäen samalla Motonet Areenan ovenavauksella joukkueen pukukoppiin asteli ensi kertaa myös uusi takamies De’Vion Harmon.

Ensimmäisestä 10 ottelustaan vain kaksi voittaneen joukkueen suunta alkoi kääntyä ja suunta sarjan pohjamudista oli pian voimakkaasti ylöspäin.

Koripalloilijoina lähes kaiken kokeneet Kantonen ja Kanervo avasivat ajatuksiaan Sanomalehti Karjalaisen podcastissa joulukuussa. Kummallakin oli vahva usko siihen, että isotkin asiat ovat tällä joukkueella mahdollisia.

Nousu kuuden parhaan joukkoon ja sitä kautta Ylempään loppusarjaan jäi niukasti saavuttamatta eivätkä pelit Alemmassa jatkosarjassa ottaneet aluksi sujuakseen. Virtanen käytti seurajohdon tukemana vielä yhden korttinsa ja rekrytoi helmikuun alussa ryhmään tutun luottopelaajan Rahlir-Hollis Jeffersonin.

Ammattiylpeydellä ja tahdolla joukkue hilasi itsensä lopulta Alemman jatkosarjan kahden parhaan joukkoon mikä varmisti paikan pudotuspeleihin. Sarjasijoitus oli tässä vaiheessa seitsemäs.

Merkittävistä poissaoloista kärsinyt sarjakakkonen, Kauhajoen Karhu Basket, oli puolivälierissä vastaantulija. Kataja ei katsellut taakseen, kun välieräpaikka varmistettiin tyylikkäästi voitoin 4-0. Nykymuotoista alku- ja jatkosarjaformaattia on pelattu kaudesta 2021-22 alkaen ja kyseessä oli toinen kerta, kun Alemman jatkosarjan joukkue etenee välieriin. Myös ensimmäisestä tempusta vastasi Kataja sen pudotettua keväällä 2022 kakkosen, Kouvolan Kouvot, jatkosta.

Välieräsarja hallitsevaa mestaria Helsinki Seagullsia vastaan venyi seitsemään otteluun. On erityisen merkillepantavaa, että tässä vaiheessa joukkueen avainpelaajiin kuuluivat täysin kuntoutunut Tumba sekä viikko viikolta otteitaan terävöittäneet konkarit Kanervo (37) ja Hollis-Jefferson (34).

Seagulls putosi jatkosta voitoin 4-3 ja Katajan finaalipaikka on Korisliigan 52-vuotisessa pudotuspelihistoriassa* ainutlaatuinen. Koskaan aiemmin ei loppuotteluihin ole ylletty runko-/jatkosarjojen sijalta seitsemän. Tähän mennessä kovimman nousun olivat tehneet helsinkiläinen Torpan Pojat ja Uudenkaupungin Korihait. ToPo ylsi kaudella 1982-83 finaaleihin runkosarjan sijalta kuusi ja Korihait kaudella 1994-95 silloisten alkulohkojen jaetulta sijalta 5-6.

Korisliiga-kauden 2025-26 loppuottelusarja Salon Vilpas – Kataja Basket käynnistyy lauantaina 2.5. Salohallissa. Joensuussa pelataan ensimmäistä kertaa tiistaina 5.5. Mestaruuteen vaaditaan neljä otteluvoittoa.

* Korisliigan pudotuspelejä on pelattu kaudesta 1973-74 alkaen. Kausina 1973-77 ja 1979-1993 (19 kertaa) pudotuspelejä on pelattu 4 tai 6 joukkueen voimin. Kausina 1978, 1994-19, 2020-26 (33 kertaa) pudotuspelejä on pelattu vähintään 8 joukkueen voimin. Kausi 2019-20 päätettiin maaliskuussa 2020 ennenaikaisesti koronavirusepidemian (COVID-19) vuoksi (pudotuspelejä ei pelattu).

 

 

« Takaisin